Błogosławmy Żydom!

Jakiś czas temu na kazaniu usłyszałem, że Kościół jest nowym Narodem Wybranym. Kaznodzieję, który to powiedział bardzo szanuję, jednak nie mogę zgodzić się z tymi słowami.

Narodem Wybranym jest Izrael. Mimo nieprzyjęcia przez nich Mesjasza to nadal Żydzi mają szczególne, wybrane miejsce w Sercu Boga. I to się nie zmieni (Rz 11, 28-29). My, ówcześni poganie, jesteśmy jak szczenięta, które zjadają to co spadnie ze stołu (Mt 15, 22-28).

Nie jesteśmy „pierwsi w kolejce”. Wydawać by się mogło, że my, porządni, wierzący chrześcijanie, to powinniśmy kolejką priorytetową wchodzić do Nieba. A tymczasem naród, który nie przyjął Mesjasza ma zarezerwowane pierwsze miejsca w tej kolejce. Takie jest Boże upodobanie.

Ta prawda w żaden sposób nie pomniejsza naszej relacji z Bogiem czy Łaski, którą otrzymujemy. Raczej porządkuje miejsce, w którym powinniśmy się widzieć. Poza tym możemy otrzymać wiele więcej, bo Słowo mówi: „Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą”. Jednak to zdanie ma ciąg dalszy, o którym również powinniśmy pamiętać: „a tym, którzy tobie będą złorzeczyli i ja będę złorzeczył” (Rdz 12, 3).

Możemy też w sposób szczególny błogosławić Izrael – pomagając Żydom przyjąć Jezusa. Myślę, że w kontekście Izraela jest to wielka misja dla Kościoła, by naród, bliski Sercu Ojca przyjął Jego Syna. To się już dzieje. Módlmy się za Żydów by w pełni przyjęli Zbawiciela, a w czasie Jego przyjścia poszli na czele naszej pielgrzymki do Ojca.

Błogosławmy Żydom! Nie dlatego, żeby i Pan nam błogosławił (to niech pozostanie takim skutekiem ubocznym), ale dlatego, że mają wyjątkowe miejsce w Sercu Tego, Którego kochamy (lub próbujemy kochać).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *